
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.27 mm |
| Width | 7.24 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 3.43 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Synchronous Voltage-to-Frequency Converters |
| Frequency | 6.144 MHz |
| Interface | |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Accuracy | 2 % |
| Linearity | 0.024 % |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 8 mA |
| Number of Inputs | 4 |
| Supply Type | Single |
| Max Frequency | 6.144 MHz |
| Max Input Voltage | 2.5 V |
| Reference Type | Internal, External |
| Settling Time | |
| Nominal Supply Current | 8 mA |
| Resolution | |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Reference Voltage | 2.5 V |
| Number of D/A Converters | |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 4.75 V |
| Input Type | Single-Ended |
| Interface Type(Data Interface) | 1-Wire, TCI, UART/USART |
| Configuration | V/F Conveter |
Stock: 64
Distributors
pcbx
Unit Price$6.82506
Ext.Price$6.82506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.82506 | $6.82506 |
| 10 | $5.33559 | $53.35590 |
| 25 | $5.02812 | $125.70300 |
| 50 | $4.73835 | $236.91750 |
| 100 | $4.55334 | $455.33400 |
| 300 | $4.39410 | $1318.23000 |
| 500 | $4.24040 | $2120.20000 |
| 1000 | $4.14353 | $4143.53000 |
